Buscar

Login

Asociación de Fabricantes Europeos de Suelos Laminados

Trendy: Innowacyjne technologie i autentyczne wzornictwo - Laminowane podłogi stają się coraz bardziej wszechstronne

elnp1709

Na światowych rynkach wysokojakościowe produkty z Europy wciąż nadają kierunek. Proekologiczne i wykonane przy użyciu najnowocześniejszych technik europejskie produkty laminowane wyróżniają się wysoką jakością wzornictwa i doskonałymi cechami użytkowymi. Na targach Domotex 2018 europejski przemysł podłóg laminowanych kolejny już raz prezentuje się jako pionier w dziedzinie projektowania nowoczesnych podłóg.

Utrzymujący się trend w kierunku indywidualizacji stawia nowe zadania przed projektantami podłóg. Wciąż rosną wymagania klientów kupujących podłogi: W połączeniu z meblami i wyposażeniem pomieszczeń, podłogi powinny harmonizować z różnymi stylami, możliwie naturalnie wyglądać i przy tym powinny być bardzo łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji. Odwzorowaniem różnorodnych stylów życia są aktualne kierunki rozwoju we wzornictwie pomieszczeń. 

Nowoczesne, autentyczne podłogi dla indywidualistów

Obserwator międzynarodowych trendów urządzania i wyposażania mieszkań zauważy aktualnie liczne style projektowania wnętrz, które łączą się ze sobą i mieszają. Industrial Chic“ łączy wygląd przemysłowy z elementami urbanistycznymi, styl „Modern Classic“ stawia na wzornictwo klasyczne z 50. lat XX. wieku, tworząc wartościowe i ponadczasowe projekty pomieszczeń. Zupełnie inny jest „Bohemian Style“: Tu wykorzystuje się wielobarwną mieszaninę elementów stylistycznych pochodzących z różnych kultur. W dalszym ciągu cieszą się zainteresowaniem tematy „Country“, gdzie kładzie się nacisk na naturalność i regionalność, oraz „Scandinavian Style“, w którym dominują proste, klarowne formy i jaśniejsze kolory. Ważny trend, który można zauważyć w erze cyfryzacji, doskonale dopasowuje się do koncepcji branży producentów podłóg: Wiele osób znów poszukuje „namacalnych” produktów. Odpowiedni dobór materiałów powraca do świadomości użytkowników. Autentyczność staje się głównym czynnikiem decydującym o wyborze produktu – także i właśnie przy urządzaniu wnętrz. Jako główny trend „autentyczność“ wywiera duży wpływ na nowe wzory laminowanych podłóg. 

Europejscy producenci laminowanych podłóg są doskonale przygotowani do spełnienia różnorodnych oczekiwań swojej międzynarodowej klienteli także w nowym roku 2018. Do swoich aktualnych kolekcji włączyli produkty o różnych właściwościach, przeznaczone do użytku we wszystkich obszarach mieszkalnych i pracy. Laminowane podłogi są sprawdzone pod względem ochrony środowiska i charakteryzują się niską emisją, dzięki czemu produkty te spełniają najostrzejsze wymogi ekologiczne, co przekłada się na dodatkową korzyść dla każdego użytkownika.

Nowa naturalność

W wyglądzie wciąż utrzymuje się trend vintage oraz used. Wygląd laminowanych dekorów drewna staje się bardziej linearny i miękki, struktury są bardziej zredukowane. Powierzchnie niektórych laminowanych podłóg imitują ślady używania. Z bardzo niekiedy podkreślanej „rustykalności“ poprzednich lat powstała nowa naturalność. Na panelach można perfekcyjnie imitować, dotykowo i optycznie, specjalne rodzaje wykańczającej obróbki powierzchni jak „olejowanie“ i „szczotkowanie“.

Żaden gatunek drewna nie może konkurować z dębem pod względem różnych wersji wykonania, dlatego wyraziste dekory dębu pozostają zawsze modne w branży podłóg laminowanych. Tu aktualnie dominują jaśniejsze i średnio ciemne kolory oraz różne odcienie szarości. Odpowiednio ciekawie prezentują się także nowe interpretacje naśladujące takie gatunki drewna jak klon, akację, buk, olchę, jesion, świerk, modrzew oraz orzech. W zależności od charakteru podłogi paleta barw sięga od jasnej, matowej bieli aż do ciemniejszych i ciepłych odcieni miodu, muszkatu i koniaku. Także bardzo popularna w krajach skandynawskich sosnach – będąca właściwie miękkim drewnem – może być wykorzystywana do bardzo wiernych naturze, laminowanych dekorów, także w obszarach intensywnie użytkowanych.

„Wartość“ powraca do mody

Obok wiodących na rynku imitacji drewna coraz większą popularnością wśród klientów cieszą się nowoczesne dekory kamienia: klasyczny marmur, piaskowiec i łupek. Dzięki harmonijnemu współgraniu koloru, struktury i formatu podłogi te emanują szlachetnością. Także modne dekory betonu zdobywają rynek i są oferowane w nowych wariantach. 

Szczególny wygląd powierzchni zewnętrznej laminowanych podłóg uzyskuje dzięki niuansom metalicznych refleksów w kolorze złotym lub brązowym: Na przykład dyskretny dodatek złotego połysku nadaje odrobinę luksusu podłogom wykonanym jako imitacja ciepło-ciemnego drewna. Bardzo kolorowo i ciekawie wyglądają laminowane dekory wzorowane na śródziemnomorskich mozaikach. Graficzne wzory czynią z tych laminowanych podłóg główny element przyciągający uwagę. Przeciwieństwem dla matowych podłóg są nowe, trafiające na rynek, laminowane podłogi o wysokim połysku.

Wybór wzorów laminatów powiększył się jeszcze bardziej: Oferta obejmuje więcej imitacji glazury, do tego panele jednoklepkowe o różnych wymiarach oraz nowoczesne, liczne wzory wieloklepkowe, także o nieregularnej szerokości paneli. Swój renesans przeżywa także tradycyjny wzór w jodełkę. Niezagrożone pierwsze miejsce w sprzedaży wciąż zajmują klasyczne, laminowane panele podłogowe country w wielu różnych szerokościach i długościach. Tu dekory wzorowane na naturalnym drewnie najlepiej prezentują doskonałe odwzorowanie struktury i naturalną grę kolorów drewna. 

Technologia światowej czołówki

W stosowaniu nowoczesnych technik europejscy producenci zawsze znajdują się w czołówce. Przemysłowy druk cyfrowy pozwala na ogólnie bogatsze i bardziej wielobarwne kształtowanie kolekcji laminatów. To zwiększa w znaczącym stopniu pole dla kreatywności i możliwości indywidualizacji. Po usunięciu ograniczeń dotyczących raportów, można teraz realizować nowe koncepcje wzornicze, na przykład dekory z optycznym miksem materiałów, na przykład drewna i kamienia lub dekory ceramiczne oraz elementy graficzne. Można także realizować dekory lub projekty, w których głęboki druk trafia na swoje granice. 

Coraz większa liczba klientów chce układać podłogi o nowoczesnym wyglądzie drewna z łatwych w pielęgnacji, laminowanych paneli także w kuchniach i łazienkach. Odpowiednio rośnie udział w sprzedaży laminowanych paneli wyposażonych w zabezpieczenia przed wilgocią. Nowo opracowane płyty nośne HDF o dużej twardości i gęstości oraz impregnowanie warstwy wierzchniej i elementów krawędziowych zapewnia wymagana ochronę przed pęcznieniem. Dzięki temu panele są znacznie bardziej odporne na rozbryzgi wody i wilgoć. Także w obiektach użytkowych laminat staje się łatwą w pielęgnacji, tanią i optycznie wartościową opcją wykonania podłogi. Niektóre spośród aktualnych kolekcji oferują elementy powlekanej na całej długości, zaokrąglonej krawędzi, co optycznie łagodzi przejścia pomiędzy poszczególnymi panelami. Ten szczegół przyczynia się także do poprawienia odporności laminowanych podłóg na wilgoć. W połączeniu z odpowiednią obróbką krawędzi paneli zapobiega się w znacznym stopniu wnikaniu wilgoci. 

Nowe wersje połączeń zatrzaskowych i podłogi stabilne

Dzięki nowym rozwiązaniom systemów zatrzaskowych układanie podłóg staje się jeszcze łatwiejsze, szybsze i bezpieczne. Niektóre koncepcje pozwalają na różne metody układania: Elementy można układać rzędami lub z przesunięciem jak stopnie schodów, dzięki temu prace mogą być wykonywane jednocześnie przez kilka osób. Wzdłużne wprowadzanie pod kątem jest tak samo możliwe, jak poziome wbijanie – jest to szczególnie praktyczne w trudnych miejscach, jak na przykład w obszarze drzwi lub pod grzejnikami. Także te panele są pewnie zaryglowane, a podłoga jest bardzo stabilna. Także demontaż nie nastręcza trudności, gdyż w razie potrzeby panele można pojedynczo wyjmować. 

Jeszcze dwa słowa o schodach: Także tu są już dostępne odpowiednie rozwiązania i moduły z laminatów, dzięki którym wybrany wzór podłogi można układać bez przerw na kilku kondygnacjach. Nowe pomysły wzornicze i inteligentne stosowanie innowacyjnych technologii pozwala europejskim producentom laminowanych podłóg na wytwarzanie coraz to nowych i udoskonalonych jakościowo produktów. Kolejny już raz producenci EPLF i ich dostawcy przekonują w nowym sezonie 2018 swoimi wyrobami i pewnie zachowują pozycję lidera. 
www.eplf.com

Ilustracje
Podpisy pod fotografiami:

elnd1709_b1: Europejski laminat jest produkowany z dotrzymaniem wymogów ekologicznych i charakteryzuje się pod względem technicznym najlepszymi właściwościami użytkowymi. – Foto: Wineo

elnd1709_b2: Bardzo kolorowo i ciekawie wyglądają laminowane dekory wzorowane na śródziemnomorskich mozaikach. – Foto: Swiss Krono

elnd1709_b3: W aktualnych kolekcjach laminatów swój renesans przeżywa także tradycyjny wzór w jodełkę. – Foto: Egger

elnd1708_b4: Wzory wieloklepkowe pozwalają na uzyskanie kreatywnej gry paneli o różnych szerokościach. – Foto: Meister

elnd1709_b5: Laminowane podłogi o nowoczesnych dekorach w postaci glazury z kamienia, betonu i ceramiki znajdują zastosowanie w obiektach. – Foto: Classen

elnd1709_b6: W dalszym ciągu rośnie udział w sprzedaży laminowanych paneli wyposażonych w zabezpieczenia przed wilgocią. – Foto: Pergo

elnd1709_b7: Także wśród laminowanych podłóg z wysokim połyskiem są dostępne na rynku nowe i ciekawe produkty. – Foto: Kaindl

elnd1709_b8: Stylowe, laminowane dekory z elementem blichtru: Ciemne, ciepłe odcienie z delikatnym, złotym połyskiem nadają podłogom odrobinę luksusu. – Foto: Quickstep, made by Unilin

elnd1709_b9: Pewne zamknięcie szczelin łączących laminowane panele zapewniają sprawdzone i opatentowane techniki ryglowania. – Foto: HARO - Hamberger Flooring GmbH & Co. KG

elnd1709_b10: Nowe wzory laminatów: Druk cyfrowy pozwala na realizację najbardziej pomysłowych idei wzorniczych, na przykład dekorów z optyczną mieszanką materiałów i z kreatywnymi kolorami. –Foto: Parador

Contacto Prensa

EPLF®
Verband der Europäischen Laminatfußbodenhersteller e.V.
Anne-Claude Martin
Encargada de prensa
pressateplf [dot] com

Rue Defacqz 52
1050 Ixelles
Tel. +32.(0)2.536.86.74

(373.5 KB)
Leer más
elnd1709_b1_wineo.jpg
Leer más
descargar

elnd1709_b1: Europejski laminat jest produkowany z dotrzymaniem wymogów ekologicznych i charakteryzuje się pod względem technicznym najlepszymi właściwościami użytkowymi. – Foto: Wineo

elnd1709_b2_swisskrono.jpg
Leer más
descargar

elnd1709_b2: Bardzo kolorowo i ciekawie wyglądają laminowane dekory wzorowane na śródziemnomorskich mozaikach. – Foto: Swiss Krono

elnd1709_b3_egger.jpg
Leer más
descargar

elnd1709_b3: W aktualnych kolekcjach laminatów swój renesans przeżywa także tradycyjny wzór w jodełkę. – Foto: Egger

elnd1709_b4_meister.jpg
Leer más
descargar

elnd1708_b4: Wzory wieloklepkowe pozwalają na uzyskanie kreatywnej gry paneli o różnych szerokościach. – Foto: Meister

elnd1709_b5_classen.jpg
Leer más
descargar

elnd1709_b5: Laminowane podłogi o nowoczesnych dekorach w postaci glazury z kamienia, betonu i ceramiki znajdują zastosowanie w obiektach. – Foto: Classen

elnd1709_b6_pergo.jpg
Leer más
descargar

elnd1709_b6: W dalszym ciągu rośnie udział w sprzedaży laminowanych paneli wyposażonych w zabezpieczenia przed wilgocią. – Foto: Pergo

elnd1709_b7_kaindl.jpg
Leer más
descargar

elnd1709_b7: Także wśród laminowanych podłóg z wysokim połyskiem są dostępne na rynku nowe i ciekawe produkty. – Foto: Kaindl

elnd1709_b8_quickstep.jpg
Leer más
descargar

elnd1709_b8: Stylowe, laminowane dekory z elementem blichtru: Ciemne, ciepłe odcienie z delikatnym, złotym połyskiem nadają podłogom odrobinę luksusu. – Foto: Quickstep, made by Unilin

elnd1709_b9_haro.jpg
Leer más
descargar

elnd1709_b9: Pewne zamknięcie szczelin łączących laminowane panele zapewniają sprawdzone i opatentowane techniki ryglowania. – Foto: HARO - Hamberger Flooring GmbH & Co. KG

elnd1709_b10_parador.jpg
Leer más
descargar

elnd1709_b10: Nowe wzory laminatów: Druk cyfrowy pozwala na realizację najbardziej pomysłowych idei wzorniczych, na przykład dekorów z optyczną mieszanką materiałów i z kreatywnymi kolorami. –Foto: Parador

Ir hacia arriba