Buscar

Login

Asociación de Fabricantes Europeos de Suelos Laminados

Trendler: Otantik tasarım için yenilikçi teknolojiler - Laminat parkeler gittikçe daha çok yönlü hale geliyor

elnt1709

Dünya laminat pazarlarında Avrupa'nın yüksek teknoloji ürünleri yön belirlemeye devam ediyor. Ekolojik olarak sürdürülebilir ve en modern teknolojiyle üretilmiş Avrupa laminat ürünleri, yüksek tasarım kalitesi ve olabilecek en iyi kullanım özellikleri ile ikna ediyor. Domotex 2018 fuarında Avrupa laminat parke endüstrisi böylelikle modern zemin tasarımında öncü olarak boy gösteriyor.

Devam eden özgünlük trendi zemin tasarımında yeni talepler oluşturuyor. Müşteriler zemin döşemesi satın alırken daha talepkâr oluyorlar: Mobilyalar ve iç mekan ile kombinasyonda zemin döşemeleri farklı stiller ile uyum sağlamalı, olabildiğince doğal görünmeli, bir de son derece uzun ömürlü ve bakımı kolay olmalıdır. İç mekan tasarımındaki güncel akımlar kendilerini yaşam stilleri kadar çok katmanlı ortaya koyuyor. 

Özgünlüğü sevenler için modern, otantik zeminler

Uluslararası ev ve dekorasyon trendlerinde şu anda kesişen ve birbirine karışan çok sayıda stil tarzları ortaya çıkıyor. "Endüstriyel Şıklık" endüstriyel görünümü kentsel stil ögeleriyle birleştiriyor, "Modern Klasik" stili 50'li yılların tasarım klasikleri ruhuyla iç mekan tasarımında değerliliğe ve zamansızlığa dayanıyor. "Bohemya Tarzı" ise çok farklı: Burada farklı kültürlerden stil ögelerinin rengarenk karışımına önem veriliyor. Doğallık ve yerellik vurgusuna sahip "Kırsal" teması olduğu kadar ölçülü-net şekilleri ve daha açık renkleri ile "İskandinav Tarzı" sevilenler arasında kalmaya devam ediyor. Dijitalleşme çağında öne çıkan önemli bir gelişme yer döşemesi sektörünün olmazsa olmazına tam uyuyor: Çoğu insan tekrar "dokunulabilir" olanı özlüyor. Böylelikle maddesellik kullanıcının zihnine yerleşiyor. Otantik olanı istemek ürün seçiminde, dekorasyon alanında da ve özellikle de orada, belirleyici faktör haline geliyor. Ortak trend olarak "otantiklik" konusu yeni laminat parke dekorlarının gelişimini yoğun bir şekilde etkiledi. 

Avrupa laminat parke üreticileri, uluslararası müşterilerinin çok çeşitli taleplerini yeni laminat yılı 2018'de de yerine getirmek için en iyi şekilde hazırlanmış durumdalar. Güncel koleksiyonları için tüm yaşam ve çalışma alanlarında kullanılmak üzere farklı donatıma sahip ürünler geliştirdiler. Bu laminat parkelerin test edilmiş çevre dostu ve emisyonu düşük ürünler olarak sıkı ekolojik talepleri de yerine getirmeleri, müşteriler için diğer bir artı anlamına geliyor.

Yeni doğallık

Klasik ve kullanılmış görünümler zeminde önemli konular olmayı sürdürüyor. Laminat ahşap dekorların görünümü artık tamamen daha doğrusal ve yumuşak etki bırakıyor, dokular biraz daha azaltılmış olarak kullanılıyor. Bazı laminat parkeler yüzeylerde hafif aşınma izlerini taklit ediyor. Geçmiş yılların kısmen aşırı "kırsallığından" yeni bir doğallık oluştu. "Yağlanmış" ve "fırçalanmış" gibi yüzey işlemeleri döşeme tahtalarında yüzey hissinde ve optik üst katmanda mükemmel yansıtılıyor.

Hiçbir ahşap meşe kadar çok yüze sahip değildir, ve bu sayede güçlü ifadeye sahip meşe dekorları aslında laminat segmentinde daima trend kalıyor. Burada güncel olarak daha açık ve orta koyuluktaki renkler ve çeşitli gri tonları hakimdir. Akçaağaç, akasya, kayın, kızılağaç, dişbudak, ladin, melez çam veya ceviz ağaçları örneklerine göre ağaç imitasyonlarının yeni yorumları da kendilerini aynı derecede göz alıcı bir şekilde sunuyor. Zeminlerin karakterine göre renk yelpazesi açık mat beyazdan daha koyu ve sıcak bal rengine, muskat veya kanyak tonlarına kadar uzanıyor. İskandinavya'da ünlü olan, aslında yumuşak bir ağaç olan sarıçam da ikna edici doğallığa sahip laminat dekoru olarak yoğun trafiğe sahip alanlarda bile kullanılabiliyor.

"Değerlilik" tekrar revaçta

Pazara hakim olmaya devam eden ağaç imitasyonlarının yanı sıra klasik mermer, kum taşı veya arduvaz örneklerine göre yapılmış modern taş dekorları kendilerine daima yeni hayranlar buluyor. Rengin, dokunun ve formatın ahenkli birleşimi ile bu zeminler doğal, asil bir görünüş kazanıyor. Trend olan beton dekorları da başarıyla piyasada yerlerini alıyor ve yeni varyasyonlarda sunuluyor. 

Altın veya tunç renklerindeki belli belirsiz metalik yansımaları ile laminat döşeme tahtalarında özel bir yüzey efekti oluşturuluyor: Örneğin altın simlerin sıcak-koyu ağaç imitasyonundaki ölçülü kullanımı zeminde bir lüks esintisi sağlıyor. Akdeniz mozaik örneklerine göre yapılmış laminat dekorları renkli ve sıra dışı görünüme sahipler. Grafik desenleri bu laminat parkeleri gerçek bir göz alıcı odak haline getiriyor. Mat görünümlere karşıt nokta olarak süper parlak laminat parke alanında da piyasada yeni ürünler yerlerini alıyor.

Laminat ögelerindeki seçenekler daha da çoğaldı: Yelpaze daha fazla fayans formatının yanı sıra, yekpare döşeme tahtalarını veya çok sayıda varyasyonlarda modern çok parçalı görünümleri de kapsıyor, düzensiz döşeme tahtası genişlikleri de tercihler arasında yerini alıyor. Geleneksel balık sırtı deseni de bu aralar bir Rönesans yaşıyor. Cömert genişlik ve uzunluk formatlarındaki klasik kır evi döşeme tahtaları rakipsiz olarak birinci sırada kalmaya devam ediyor. Burada mükemmel doku yansımasına ve doğal renk ahengine sahip doğal görünümlü ahşap dekorları bu sayede son derece iyi vurgulanıyor. 

Teknolojik olarak daima zirvede

Yenilikçi teknolojilerin kullanılması konusunda Avrupalı üreticiler her zaman en önde yerlerini alıyorlar. Endüstriyel dijital baskı laminat koleksiyonlarını genel olarak daha fazla varyantlı ve daha renkli tasarlamayı kolaylaştırıyor. Bu, müşteriler için yaratıcı olanaklarda ve özgünlükte belirgin bir artı anlamına geliyor. Motif sınırlamasının ortadan kalkmasıyla, örneğin ahşap ve taş veya seramik dekorlarının, aynı zamanda grafik ögelerin görsel malzeme karşımı gibi tamamen yeni tasarım konseptleri artık hayata geçirilebilir. Tifdruk baskının teknik sınırlara dayandığı dekorlar veya tasarımlar da hayata geçirilebiliyor. 

Gittikçe daha fazla müşteri bakımları kolay laminat parkelerin modern ahşap görünümünü mutfakta ve banyoda da kullanmak istiyor. Bununla birlikte özel neme karşı koruma donatımına sahip laminat döşeme tahtalarının oranı artıyor. Yüksek sertliğe ve yoğunluğa, aynı zamanda üst katmanda ve eleman kenarlarında emprenyelere sahip yeni geliştirilmiş HDF taşıyıcı plakaları gerekli şişme korumasını sağlıyor. Bu, döşeme tahtalarını sıçrama suyuna ve neme karşı belirgin derecede daha dayanıklı hale getiriyor. Bu sayede laminat binada da bakımı kolay, uygun maliyetli ve görsel olarak güzel bir zemin seçeneği oluşturuyor. Koleksiyonlardan bazıları, döşeme tahtasından döşeme tahtasına yumuşak geçiş için, kesintisiz kaplanmış yuvarlak kenara sahip elemanlar sunuyor. Bu detay aynı zamanda laminat parkelerin neme dayanıklılığını iyileştirmeye katkı sağlıyor. Döşeme tahtalarının uygun kenar işlemesi ile kombine edildiğinde nemin girmesi büyük ölçüde önleniyor. 

Basmaya dayanıklı zeminler için yeni klik varyasyonları

Klik sistemleri için yeni çözümler ile üreticiler döşeme işlemini bir kez daha kolaylaştırdı, daha hızlı ve güvenli hale getirdi. Konseptlerin bazıları farklı bağlantı yöntemlerine izin veriyor: Ögeler ya sıra sıra ya da merdiven basamağı prensibine göre kaydırılmış döşenebiliyor, bu sayede aynı anda çok sayıda zemin döşemecisi çalışabiliyor. Boyuna açısal yerleştirme olduğu kadar vurarak yatay yerleştirme de mümkündür – kapı alanında veya radyatörlerin altındaki zorlu oda koşullarında bunun son derece pratik olduğu görülüyor. Ardından bu döşeme tahtaları da sağlam kilitlenmiştir ve zemin son derece basmaya dayanıklı hale geliyor. Geri sökme de sorunsuz, çünkü ihtiyaç halinde döşeme tahtaları tekrar teker teker çıkarılabiliyor. 

"Merdiven" demişken: Burada da artık, istenilen yer döşemesi tasarımının çok sayıda katta devam ettirilmesi için uygun laminat "yapı kutusu" çözümleri mevcut. Yepyeni tasarım fikirlerinden ve yenilikçi teknolojinin akıllıca kullanılması sayesinde Avrupa laminat parke endüstrisinde her zaman yeni ve kalitesi iyileştirilmiş laminat ürünleri üretiliyor. EPLF üreticileri ve tedarikçileri 2018 laminat sezonunda bir kez daha ikna edebiliyor ve zirvedeki pozisyonlarını güvenle koruyabiliyor. 
www.eplf.com

Resimler
Resim alt yazıları:

elnd1709_b1: Avrupa laminatı teknik açıdan en iyi kullanım özellikleriyle ikna edebiliyor ve ekolojik olarak kusursuz üretilmiştir. – Fotoğraf: Wineo

elnd1709_b2: Akdeniz mozaik desenlerine göre yapılmış güncel laminat dekorları renkli ve sıra dışı görünüme sahipler. – Fotoğraf: Swiss Krono

elnd1709_b3: Güncel laminat koleksiyonlarında geleneksel balıksırtı deseni bir Rönesans yaşıyor. – Fotoğraf: Egger

elnd1708_b4: Çok parçalı görünüm çeşitli döşeme tahtası genişlikleriyle yaratıcı bir oyuna izin veriyor. – Fotoğraf: Meister

elnd1709_b5: Fayans formatındaki modern taş, beton veya seramik dekorlu laminat parkeler bina alanında sevilerek kullanılıyor. – Fotoğraf: Classen

elnd1709_b6: Özel nem koruma donatımlarına sahip laminat döşemelerinin oranı gittikçe artıyor. – Fotoğraf: Pergo

elnd1709_b7: Parlak laminat parkelerde de piyasada yeni, ikna edici ürünler mevcut. – Fotoğraf: Kaindl

elnd1709_b8: Parıltı faktörlü stil dolu laminat dekorları: Koyu, sıcak tonlar ve sade altın sim zeminde bir lüks esintisi yansıtıyor. – 
Fotoğraf: Quickstep, made by Unilin

elnd1709_b9: Ekstra uzun laminat döşemelerinin güvenli derz birleşmelerini patentli kilitleme teknikleri sağlıyor. – Fotoğraf: HARO - Hamberger Flooring GmbH & Co. KG

elnd1709_b10: Yeni laminat görünümü: Dijital baskıda, örneğin görsel malzeme karışımına ve yaratıcı renkliliğe sahip dekorlar gibi sıra dışı tasarım fikirleri hayata geçirilebiliyor. – Fotoğraf: Parador

Contacto Prensa

EPLF®
Verband der Europäischen Laminatfußbodenhersteller e.V.
Anne-Claude Martin
Encargada de prensa
pressateplf [dot] com

Rue Defacqz 52
1050 Ixelles
Tel. +32.(0)2.536.86.74

Leer más
elnd1709_b1_wineo.jpg
Leer más
descargar

elnd1709_b1: Avrupa laminatı teknik açıdan en iyi kullanım özellikleriyle ikna edebiliyor ve ekolojik olarak kusursuz üretilmiştir. – Fotoğraf: Wineo

elnd1709_b2_swisskrono.jpg
Leer más
descargar

elnd1709_b2: Akdeniz mozaik desenlerine göre yapılmış güncel laminat dekorları renkli ve sıra dışı görünüme sahipler. – Fotoğraf: Swiss Krono

elnd1709_b3_egger.jpg
Leer más
descargar

elnd1709_b3: Güncel laminat koleksiyonlarında geleneksel balıksırtı deseni bir Rönesans yaşıyor. – Fotoğraf: Egger

elnd1709_b4_meister.jpg
Leer más
descargar

elnd1708_b4: Çok parçalı görünüm çeşitli döşeme tahtası genişlikleriyle yaratıcı bir oyuna izin veriyor. – Fotoğraf: Meister

elnd1709_b5_classen.jpg
Leer más
descargar

elnd1709_b5: Laminatböden mit modernen Stein-, Beton- oder Keramikdekoren im Fliesenformat werden gern im Objektbereich eingesetzt. – Foto: Classen

elnd1709_b6_pergo.jpg
Leer más
descargar

elnd1709_b6: Özel nem koruma donatımlarına sahip laminat döşemelerinin oranı gittikçe artıyor. – Fotoğraf: Pergo

elnd1709_b7_kaindl.jpg
Leer más
descargar

elnd1709_b7: Parlak laminat parkelerde de piyasada yeni, ikna edici ürünler mevcut. – Fotoğraf: Kaindl

elnd1709_b8_quickstep.jpg
Leer más
descargar

elnd1709_b8: Parıltı faktörlü stil dolu laminat dekorları: Koyu, sıcak tonlar ve sade altın sim zeminde bir lüks esintisi yansıtıyor. – 
Fotoğraf: Quickstep, made by Unilin

elnd1709_b9_haro.jpg
Leer más
descargar

elnd1709_b9: Ekstra uzun laminat döşemelerinin güvenli derz birleşmelerini patentli kilitleme teknikleri sağlıyor. – Fotoğraf: HARO - Hamberger Flooring GmbH & Co. KG

elnd1709_b10_parador.jpg
Leer más
descargar

elnd1709_b10: Yeni laminat görünümü: Dijital baskıda, örneğin görsel malzeme karışımına ve yaratıcı renkliliğe sahip dekorlar gibi sıra dışı tasarım fikirleri hayata geçirilebiliyor. – Fotoğraf: Parador

Ir hacia arriba